בשבוע שעבר פרסם ארגון הסיוע הבינלאומי אוקספם דו"ח מקיף אשר בוחן את המגמות המרכזיות של האי-שוויון העולמי. מדובר בדו"ח שנתי שמתפרסם תמיד לפני הפורום הכלכלי העולמי, המתכנס בדאבוס מדי שנה. למרות הנטייה הקלה למיחזור חומרים של כותבי הדו"ח, בדו"ח הנוכחי מופיעים מספר ממצאים מעניינים שראויים להתייחסות ולדיון. הממצא שזכה לבמה התקשורתית הגדולה ביותר הוא הנתון של אוקספם לפיו העושר הכולל של 62 האנשים העשירים ביותר בעולם גבוה יותר מעושרה של 3.7 מיליארד איש המהווים  מחצית מאוכלוסיית העולם. זהו נתון מדהים הממחיש את פערי העושר הגלובליים. מעבר לכך חוזה המחקר כי אי שם באמצע 2016 עושרו של האחוז (1%) העשיר ביותר בעולם יהיה גדול יותר מעושרם של יתר ה-99%. זוהי נקודה חשובה מכיוון שהיא הופכת לראשונה את הסיסמא "אנחנו ה-99%" מימי מחאת "Occupy Wall Street" והמחאה החברתית בישראל מסיסמא למציאות גלובלית מגובה בנתונים כלכליים.

62 rich

62 אנשים עשירים מאוד

נקודה נוספת שחשוב להתעכב עליה היא הבחירה של אוקספם להדגיש את העושר (כלומר נכסים) של משקי הבית כפרמטר מרכזי למדידת האי-שוויון. זוהי בחירה לא טריוויאלית בהינתן העובדה שרוב השיח העוסק באי-שוויון מתמקד בפערי הכנסות. הבחירה של אוקספם בעושר כמדד לאי-שוויון מייצרת כמה תוצאות מפתיעות. מסתבר שבעשירון העושר התחתון בעולם נמצאים 50 מיליון משקי בית אמריקאים ו-40 מיליון משקי בית אירופאים. איך ייתכן שבקרב משקי בית העניים ביותר בעולם, עם עושר נטו שלילי, נמצאים כמעט מאה מיליון איש מהאזורים העשירים של הגלובוס? ובכן, כנראה שההסבר המרכזי לתופעה הזו נעוץ בעובדה שלאנשים בעולם המערבי נגישות גבוהה לאשראי שמאפשרת להם לקחת הלוואות ולחיות ברמת צריכה שלא מבטאת את העוני הנכסי היחסי שהם נמצאים בו. לפי מחקרים שונים, בארה"ב לחמישית ממשקי הבית יש עושר שלילי (אגב, אם מוציאים את הדיור מהמשוואה, מספר משקי הבית עם עושר נכסי שלילי מזנק לשליש). התופעה הזו לא מוגבלת לארה"ב. גם בגרמניה, הנחשבת למדינה עשירה, מספר משקי הבית שנמצאים בעוני נכסי עומד על יותר מרבע.

wealth_combo

במדדי עוני נכסי יש לא מעט אמריקאיים ואירופאיים שנמצאים בתחתית

אתם בטח שואלים, מה מצבנו במדידת פערי העושר? ובכן, עד לפני חצי שנה, לא הייתה תשובה לשאלה הזו. הסיבה המרכזית לכך היא כי אף אחד לא חשב לנכון לבדוק. רק לפני שנתיים החליט הלמ"ס לערוך, לראשונה מזה חמישים שנה, סקר נכסים הבודק את היקף הנכסים והחובות של משקי הבית בישראל. על בסיס ממצאי הסקר ערכנו במכון לרפורמות מבניות מחקר הבודק את פערי העושר גם בישראל. הממצאים המרכזיים שקיבלנו הם שפערי העושר בישראל גדולים מאוד וגדולים משמעותית מהפערים בהכנסות. כך, ה-1% העליון של העשירים ביותר מחזיק בעושר השווה ל-22.5% מהעושר הלאומי, השווה גם לסך נכסיהם של שבע העשירונים התחתונים. עם זאת, חשוב לציין כי בניגוד למצב בארה"ב, שיעור משקי הבית שנמצאים במצב של עושר שלילי הוא נמוך יחסית אצלנו ועומד על כ-5% ממשקי הבית. ניתן להסביר את הנתון הנמוך והחיובי, בכך ששיעור הבעלות על דירות בישראל הוא גבוה יחסית, גם בקרב העשירונים התחתונים, מה שמצמצם את שיעורי העוני הנכסי. אבל כדאי לזכור ששיעור הבעלות נמצא בשנים האחרונות במגמת ירידה עקב עליות המחירים, מה שעלול להגדיל את אחוזי העוני הנכסי בשנים הקרובות. אחרי שהחודש קיבלנו תזכורת נוספת שישראל  נמצאת במקום הראשון והלא מחמיא בשיעור העוני בקרב מדינות ה-OECD, חשוב שנכיר את מדדי האי-שוויון הנוספים, אותם הזנחנו עד כה, ונקיים דיון ציבורי על חשיבותם.

גרסא ערוכה של פוסט זה פורסמה בדה-מרקר ב-27.1.16

תגובה אחת עבור עושר האומות – תורת הפערים
  1. […] השבוע פרסם ארגון הסיוע הבינלאומי, OXFAM International, דו"ח הבוחן את הפערים הכלכליים העולמיים. מדובר בדו"ח שנתי המתפרסם באופן מסורתי לקראת הפורום הכלכלי העולמי, המתכנס בדאבוס מדי שנה (לקריאה על הדו"ח של 2015 היכנסו לכאן). […]


[למעלה]

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *