קרקעות

מודאגים ממשבר הדיור? מתלבטים לאיזו רשימה להצביע? לקראת הבחירות ליקטנו עבורכם את עיקרי תכניות הדיור של הרשימות השונות לכנסת, ודירגנו אותן לפי פירוט ושקיפות התכנית.

לדף הפרוייקט הראשי

הקרקע היא המרכיב העיקרי בעלות דירה ממוצעת בישראל, במיוחד באיזורי ביקוש, והעלייה החדה במחירי הדירות מאז 2009 מיוחסת בחלקה הגדול לעלייה במחירי הקרקעות בארץ. בשל כך, נושא הקרקעות מהווה נדבך משמעותי בתכניות הדיור של הרשימות השונות לכנסת, כאשר לכל אחת גישה ודגשים שונים. בעוד ש“כולנו” מתייחסת בעיקר לשינוי שיטת המכרזים ואופן שיווק הקרקעות, “המחנה הציוני, ”יש עתיד” ו”יחד” מציעים לסבסד את הקרקעות, ו”מרצ” בכלל מציעים לבנות בתוך הערים בתהליך של התחדשות עירונית.

 1. כולנו

  פירוק רמ”י | הגברת שיווק הקרקעות | תמריצים עבור הזוכים במכרזים

  למפלגת כולנו תכנית מפורטת בנושא שיווק קרקעות הכוללת בין השאר:

  • רפורמה ברמ”י, כולל השקעה מחדש של רווחי רמ”י בפיתוח תשתיות וניתוק מתקציב המדינה
  • שיטת מכרזים חדשה, הכוללת תמריצים חיוביים ושליליים לעמידה בלו”ז (מנגנון קנס-פרס)
  • מניעת ריכוזיות בבעלות על קרקעות

  מדד רצינות 

   תכנית הדיור של כולנו

 2. המחנה הציוני

  הגבלת מחירי הקרקע במכרזים | מיסוי מעכבי בנייה

  מכרזי רמ”י לא ישמשו למקסום תקבולים. ייקבעו אזורים בהן ינתנו הנחות של 50% או יותר מערך הקרקע (לפי הערכת שמאי). ההצהרה על מיסוי מעכבי הבנייה אינה מפורטת.

  מדד רצינות 

   תכנית הדיור של המחנה הציוני

 3. יש עתיד

  הלאמת קק”ל | הקצאת קרקעות בפריפריה לקבלנים ללא עלות

  טרם פרסמו מצע או תכנית כלכלית, אך התבטאו בתקשורת בנושא קק”ל. מציעים להקצות קרקעות בפריפריה שעדין לא חלות עליהן תכניות בנייה לקבלנים, כדי שאלה יקדמו עליהן תכניות. בתמורה לקרקעות הקבלנים יתחיבו ללו”ז ולמחירי גג לדירות שיבנו.

  מדד רצינות 

   תכנית הדיור של יש עתיד

 4. מרצ

  התחדשות עירונית במרכזי הערים | הגברת שיווק הקרקעות | הגברת שקיפות ברמ”י | מיסוי מעכבי בנייה

  קוראים להגדיל את היקף שיווק הקרקעות, אך מעדיפים בנייה מאסיבית במרכזי הערים כחלק מפרוייקט התחדשות עירונית לאומי, על פני בנייה על קרקעות לא מפותחות. מציעים להנהיג מס על קבלנים המעכבים את תחילת הבנייה על הקרקע שרכשו, בשיעור של 10% ממחיר הדירות המתוכננות.

  מדד רצינות 

  תכנית הדיור של מרצ

 5. הבית היהודי

  הרחבת “מחיר מטרה” | פיצול קק”ל ורמ"י

  המשך של תכנית “מחיר מטרה”, הכוללת ביצוע מכרזים “הפוכים” על קרקעות מנהל, בהם הזוכה הוא הקבלן שיתחייב למחיר הדירה הנמוך ביותר לצרכן. בנוסף, מדברים על יצירת תחרות בין קק”ל למנהל.

  מדד רצינות 

   "תכניות לעתיד"  של הבית היהודי

 6. הרשימה המשותפת

  הרחבת תכניות המתאר ליישובים הערביים

  אין פירוט על התכנית, ואין כל התייחסות לקרקעות עבור שאר הציבור. מפלגת חד”ש הציגה לקראת הבחירות הקודמות תכנית כלכלית רחבה ומפורטת, אך הרשימה המשותפת אינה עומדת מאחוריה.

  מדד רצינות 

   מצע הרשימה המשותפת

 7. יחד

  קרקע בחינם לזוגות צעירים וזכאים בפריפריה | הורדת מחירי הקרקע במכרזים | מיסוי מעכבי בנייה

  הסעיפים נוספו לאחרונה למצע המפלגה. אין פירוט נוסף.

  מדד רצינות 

 8. הליכוד, ישראל ביתנו, ש”ס, יהדות התורה

  ללא התייחסות לנושא

  מדד רצינות  

ההתייחסות לתכנית הדיור של המפלגות השונות נעשתה ע”פ מצע המפלגות, תכניות כתובות שפורסמו, או התבטאויות פומביות מתועדות בנושא. ▪ המכון לרפורמות מבניות מעודד שקיפות אידיאולוגית של המפלגות ופירוט תוכניותיהן. “מדד הרצינות” של המכון אינו מדרג את התכניות לפי איכותן או נחיצותן, אלא לפי כמה ברורה, מפורטת ומתועדת תכנית המפלגה בתחום. ▪ המכון לרפורמות מבניות הינו א-פוליטי ואינו תומך באף רשימה לכנסת. ▪ נכון לתאריך 01.03.2015