הדיור הציבורי

מודאגים ממשבר הדיור? מתלבטים לאיזו רשימה להצביע? לקראת הבחירות ליקטנו עבורכם את עיקרי תכניות הדיור של הרשימות השונות לכנסת, ודירגנו אותן לפי פירוט ושקיפות התכנית.

כבר שנים רבות שמערכת הדיור הציבורי בישראל נמצאת בדעיכה מתמשכת. הדירות הקיימות נמכרות, ואין בנייה או רכישה של דירות חדשות – מה שמביא לצמצום של מלאי הדירות בדיור הציבורי. בשל כך, תקופת ההמתנה לדיור ציבורי מתארכת והזכאים אינם יכולים להיכנס לדירות. לאחרונה אף פורסם שחלק מהדירות נמכרות לעמותות וגופים אחרים במחירים נמוכים מאוד. מה עמדת המפלגות השונות בנושא?  יש עתיד ומרצ קוראות להרחבה משמעותית של מלאי הדירות ולהאחדת רשימות הזכאים. המחנה הציוני מציע לספק לזכאים שכירות מסובסדת באמצעות התכנית לדיור בר השגה שסקרנו בפרק הקודם. "כולנו" מציעים לא להרחיב את מלאי הדירות הקיים ולספק לזכאים סיוע כספי מוגדל כתחליף.

 1. יש עתיד

  הרחבת מלאי הדיור הציבורי | מכירת הדירות לדיירים בהנחה | האחדת רשימות הזכאים | הגדלת הסיוע הכספי

  יפעלו להרחבת מלאי הדירות ושיפוץ דירות קיימות באמצעות תקצוב קרן הדיור הציבורי, תוך מכירה של הדירות במלאי לדיירים בהנחה של עד 80% ממחיר הדירה. קוראים לאחדה של רשימות הזכאים ולהגדלת הסיוע הכספי לזכאים.

  מדד רצינות 

   תכנית הדיור של יש עתיד

 2. מרצ

  הרחבת מלאי הדיור הציבורי | האחדת רשימות הזכאים | הגדלת הסיוע הכספי | פתרונות מיידיים לחסרי בית

  מציגים תכנית רחבה לשיקום הדיור הציבורי הכוללת שימוש בכספי המכר להגדלת מלאי הדירות, האחדה של רשימות הזכאים, הגדלת הסיוע הכספי לזכאי, שיפוץ של מלאי הדירות הקיים ומציאת פתרונות מיידיים לחסרי בית.

  מדד רצינות 

  תכנית הדיור של מרצ

 3. המחנה הציוני

  שילוב הדיור הציבורי בתכניות דיור אחרות

  זכאי הדיור הציבורי ישולבו בפרוייקטים של דיור בר השגה, כאשר תשלום שכר הדירה יקבע לפי הכנסתם. אין התייחסות לגבי מלאי הדירות בדיור הציבורי.

  מדד רצינות 

   תכנית הדיור של המחנה הציוני

 4. כולנו

  אי-הרחבה של מלאי הדיור הציבורי | הגדלת הסיוע הכספי

  אינם תומכים בהרחבה של מלאי הדירות ומעדיפים להגדיל את הסיוע הכספי לזכאים כתחליף לדיור הציבורי, זאת לצד ליווי משפחות נזקקות בתהליך השכירות. שימוש בכספי המכר לטובת שיפוץ הדירות הקיימות.

  מדד רצינות 

   תכנית הדיור של כולנו

 5. ש”ס

  הרחבת מלאי הדיור הציבורי

  7.5% מהדירות בכל פרוייקט יועברו למלאי הדיור הציבורי. אין פירוט בדבר יישום ההצעה.

  מדד רצינות 

 6. יחד

  חזרה למדיניות של בנייה ממשלתית לבעלות דרך הדיור הציבורי

  מפלגת יחד התבטאו בעד הרחבת הדיור הציבורי, אך אינם מפרטים על כך.

  מדד רצינות 

 7. הליכוד, הבית היהודי, ישראל ביתנו, יהדות התורה, הרשימה המשותפת

  ללא התייחסות לנושא

  מדד רצינות  

ההתייחסות לתכנית הדיור של המפלגות השונות נעשתה ע”פ מצע המפלגות, תכניות כתובות שפורסמו, או התבטאויות פומביות מתועדות בנושא. ▪ המכון לרפורמות מבניות מעודד שקיפות אידיאולוגית של המפלגות ופירוט תוכניותיהן. “מדד הרצינות” של המכון אינו מדרג את התכניות לפי איכותן או נחיצותן, אלא לפי כמה ברורה, מפורטת ומתועדת התכנית של המפלגה בתחום. ▪ המכון לרפורמות מבניות הינו א-פוליטי ואינו תומך באף רשימה לכנסת. ▪ נכון לתאריך 04.03.2015