דיור בר השגה

מודאגים ממשבר הדיור? מתלבטים לאיזו רשימה להצביע? לקראת הבחירות ליקטנו עבורכם את עיקרי תכניות הדיור של הרשימות השונות לכנסת, ודירגנו אותן לפי פירוט ושקיפות התכנית.

לדף הפרוייקט הראשי

כל התכניות המפורטות כוללות צעדים להגדלת ההיצע על מנת לצנן את עליית מחירי הדירות. אך האם יש לנקוט צעדים נוספים על מנת להשיג דיור בר השגה? בחלק זה כללנו צעדים להוזלה של הדיור מעבר למחירי השוק, הרחבה של שוק השכירות ארוכת-הטווח ותמריצים לבניית דירות קטנות. כל ארבעת הרשימות שפרסמו תכנית דיור מפורטת (המחנה הציוני, יש עתיד, כולנו, מרצ) כוללים תכניות ליישום של שכירות ארוכת-טווח. יש עתיד ממשיכה עם תכנית “מע”מ 0”. המחנה הציוני ומרצ מציעים להקצות שיעור מסויים מכל פרוייקט לדיור בר-השגה, ו"כולנו" מעדיפים שלא לפקח על המחירים.

 1. המחנה הציוני

  קרקע מוזלת ליזמים תמורת דיור בר השגה | מעונות סטודנטים

  יזמים יקבלו קרקע במחיר מופחת או בחינם תמורת הקצאה של כשליש מהדירות בפרוייקט לדיור בר השגה, שיושכרו בשכירות ארוכת טווח או במודל של בעלות חלקית, תוך רכישת הדירה בחלקים (משכנתא וירטואלית). שכר הדירה ותנאי הזכאות יקבעו לפי ההכנסה. תקודם בנייה של מעונות סטודנטים.

  מדד רצינות 

   תכנית הדיור של המחנה הציוני

 2. יש עתיד

  "מע”מ 0" | “דירה להשכיר” | תמריצים לבניית דירות קטנות | מעונות סטודנטים

  דיור בר השגה ייושם באמצעות תכנית “מע”מ 0”, לפיה זוגות צעירים לא ישלמו מע”מ ברכישת דירה חדשה. הממשלה תיזום פרוייקטים לשכירות ארוכת טווח דרך חברת “דירה להשכיר”, כאשר רבע מהדירות יושכרו במחיר מפוקח. רשויות מקומיות יקבלו מימון ממשלתי לפיתוח תשתיות עבור אישור דירות קטנות. תקודם בנייה של מעונות סטודנטים.

  מדד רצינות 

   תכנית הדיור של יש עתיד

 3. כולנו

  20% דירות קטנות בכל פרוייקט | מכרזים לשכירות ארוכת טווח

  מציעים לנהל מכרזים לשכירות לטווח ארוך לצד שיווק הקרקעות, כאשר בשניהם ייועדו דירות לזכאים שזו דירתם הראשונה. כמו כן, שיעור הדירות הקטנות בכל פרוייקט לא יפחת מ-20%.

  מדד רצינות 

   תכנית הדיור של כולנו

 4. מרצ

  30% לדיור בר השגה בכל פרוייקט | תמיכה ממשלתית לשכירות ארוכת טווח

  מציגים תכנית מפורטת הכוללת הגדרת כ-30% מיחידות הדיור בפרוייקטים חדשים כ”דיור בר השגה” – דירות קטנות ובינוניות שימכרו במחירים מפוקחים לזכאים. בנוסף, התכנית כוללת גם פרוייקטים של של השכרה ארוכת טווח בתמיכה ממשלתית במימון אג”ח, כאשר שכר הדירה יקבע על כ-6% מערך הדירה. יבנה גם דיור להשכרה מוגנת לאוכלוסיה מבוגרת בערים.

  מדד רצינות 

  תכנית הדיור של מרצ

 5. הבית היהודי

  בנייה באמצעות החברות הממשלתיות

  במקרה של כשלון תכנית “מחיר מטרה” חברות ממשלתיות יבנו דירות בנות 90 מ"ר שיימכרו לזכאים במחיר של 650-700 אלף ש”ח. לא ברור מה הקריטריונים לבחירה בתכנית זאת על פני “מחיר מטרה", ואין כל פירוט על ישומה.

  מדד רצינות 

   "תכניות לעתיד"  של הבית היהודי

 6. הליכוד, ישראל ביתנו, ש”ס, יהדות התורה, הרשימה המשותפת, יחד

  ללא התייחסות לנושא

  מדד רצינות  

ההתייחסות לתכנית הדיור של המפלגות השונות נעשתה ע”פ מצע המפלגות, תכניות כתובות שפורסמו, או התבטאויות פומביות מתועדות בנושא. ▪ המכון לרפורמות מבניות מעודד שקיפות אידיאולוגית של המפלגות ופירוט תוכניותיהן. “מדד הרצינות” של המכון אינו מדרג את התכניות לפי איכותן או נחיצותן, אלא לפי כמה ברורה, מפורטת ומתועדת התכנית של המפלגה בתחום. ▪ המכון לרפורמות מבניות הינו א-פוליטי ואינו תומך באף רשימה לכנסת. ▪ נכון לתאריך 03.03.2015