המסמך המלא (PDF)
 נספח (PDF)
כלי אינטראקטיבי: כמה אני עשיר?
 כלי אינטראקטיבי: כיצד מתחלק העושר?

עורכי המחקר: מאור מילגרום וגלעד בר-לבב

הדיון על האי-שוויון הכלכלי-חברתי בישראל נמצא במוקד השיח הציבורי כבר מספר שנים, כאשר ישנה מודעות גוברות לחשיבותה של התחלקות ההכנסות והנכסים במשק. עד כה התמקד הדיון בשאלת חלוקת ההכנסות בלבד, כתוצאה מהיעדר נתונים מספקים על התפלגות הנכסים בישראל.

משום כך, התמונה העובדתית בדבר הרווחה הכלכלית המוצגת בפני מקבלי ההחלטות ובפני הציבור הרחב, היא חלקית ביותר. כשבוחנים פערים ברמת החיים בין האזרחים ובין קבוצות שונות, עלינו לזכור כי לא רק רמת ההכנסה, אלא גם הבעלות (או חוסר בעלות) על נכסים מהווה גורם משמעותי ברמת הרווחה של משק הבית.

שיעור המאיון העליון והעשירון העליון מסך העושר של משקי הבית, לפי מדינות

עיקרי הממצאים

 • סך העושר של משקי הבית בישראל עומד על 5.24 טריליון ₪. העושר הממוצע של משקי הבית עומד על 2.1 מיליון ₪ והעושר החציוני של משק בית בישראל עומד על 1,184,399 ₪.
 • האי-שוויון בעושר בישראל גדול משמעותית מהאי-שוויון בהכנסות. בעוד שהעשירון העליון מחזיק ב-27% מתוך ההכנסה הלאומית, יש בידיו 51% מהעושר.
 • חלק משמעותי מהעושר מרוכז במאיון העליון. האחוזון העליון של משקי הבית העשירים ביותר מחזיק ב-22.5% מהעושר הלאומי, נתח השווה לחלקם של שבעת העשירונים התחתונים.
 • בהשוואה בינלאומית, ישראל ממוקמת במקום 6 מתוך 19 בחלק העושר המוחזק ע"י האחוזון העליון, ובמקום ה-9 במדד ג'יני לעושר.
 • העושר הממוצע של משק בית בישראל הוא 2.1 מיליון ₪, לעומת עושר ממוצע של 10.8 מיליון ₪ למשק בית בעשירון העליון ועושר ממוצע של 47.9 מיליון ₪ למשק בית במאיון העליון.
 • עושרם של 500 האנשים העשירים ביותר מהווה 7.4% מסך העושר הלאומי.
 • ל-11% ממשקי הבית בישראל ישנם נכסים בשווי הקטן מ-1000 ש"ח. 5% ממשקי בית בישראל חסרי נכסים או בעלי שווי נכסים שלילי, קרי, יש להם יותר חובות מנכסים.
 • 17% מהאוכלוסייה (כ-425,000 משקי בית) נמצא בעוני נכסי וסך שווי הנכסים שלהם מספיק לפחות משלושה חודשי קיום לפי סל צריכה מינימלי.

כלים אינטראקטיבים נלווים למחקר

כמה עשירים אתם?
כיצד מתחלק העושר?

 

5 תגובות ל אי-שוויון בישראל: כיצד מתחלק העושר?
 1. בממצא השני חסר נתון בסוף המשפט – כתוב "בעוד שהעשירון העליון מחזיק ב-27% מתוך ההכנסה הלאומית, יש בידיו מהעושר"

 2. תהייה, בעמ' 17 מצויין שאצל עשירונים 3-7 85% מהעושר נמצא בנדל"ן שברשותם. מה זה אומר על ההשלכות של ירידה (דרסטית) במחירי הדיור?
  מחד, הפגיעה תהיה גבוהה יותר במעמד הבינוני-נמוך (באופן יחסי לסך העושר שאצלם, לא בסכום) מאידך, אם רק ל175 אלף משקי בית יש בעלות על בית שני (אני מניח שכל מי שיש לו דירה להשקעה משתייך לעשירון 10? או לפחות ל8 ומעלה…) – אזי הפגיעה בעקבות ירידת מחירי הדיור תהיה "על הנייר" עבור מרבית התושבים (שכן זוהי דירה למגורים, בכל מקרה של מכירה הם חייבים לשכור דירה אחרת… בעצם היכולת להמיר את הדירה לסכום כסף ביד ולהמשיך להתגורר בישראל לא משתנה באופן מהותי, אם יש קשר ישיר בין מחירי שכירות למחיר הנכס, בטווח הארוך).

  דבר שני, אני מניח שנתוני 500 העשירים של דה-מרקר לא מתייחסים לחובות של האנשים הללו? במידה וזה כך, איך זה משפיע? כי אנשים כמו פישמן לדוגמה, ערך הנכסים שלהם אמור להיות במינוס, איך זה נספר בחשבונות?

  דבר שלישי, עבודה מעניינת וחשובה, תודות

 3. […] בישראל. על בסיס ממצאי הסקר ערכנו במכון לרפורמות מבניות מחקר הבודק את פערי העושר גם בישראל. הממצאים המרכזיים […]

 4. […] שוויון העוסקים בהיבטים נוספים, כגון אי שוויון בצריכה, אי שוויון נכסי וסגרגציה כלכלית. כעת, אנחנו מזמינים אתכםן לסמינר […]


[למעלה]

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *